آغاز مطالعات بهره‌برداری بهینه از سیستم سه‌سدی گاران، نی‌آباد، قوچم و سد و سامانه آزاد با رویکرد برنامه‌ریزی ارزش

 

مطالعات بهره‌برداری بهینه از سیستم سه‌سدی گاران، نی‌آباد، قوچم و سد و سامانه آزاد با اولویت تامین نیازهای آبی محدوده استان کردستان و با رویکرد برنامه‌ریزی ارزش آغاز گردید.

هدف از انجام این مطالعات، شناسایی پتانسیل‌های آبی استان کردستان و استفاده بهینه از این پتانسیل‌ها در راستای کاهش مشکلات آب استان، به‌ویژه رفع تهدیدات فعلی منابع آب زیرزمینی استان کردستان، تامین کمی و کیفی آب شرب موردنیاز شهرها و روستاهای استان و تامین آب موردنیاز بخش صنعت، به منظور جلوگیری از تعطیلی صنایع موجود در بخش شرقی استان کردستان می‌باشد.

توپوگرافی و ویژگی‌های خاص اقلیمی استان کردستان، مشکل اساسی در ایجاد تعادل بین منابع و مصارف آب در محدوده این استان را به‎خوبی نمایان می‌سازد. بخش غالب پتانسیل آب‌هاي سطحی در نیمه غربی استان و قسمت عمده منابع آب‌هاي زیرزمینی در نیمه شرقی و به‌ویژه در دشت‌هاي قروه و دهگلان متمرکز شده است. قسمت‌های غربی استان کردستان عمدتا از ارتفاعات و کوه‌های سربه‌‎فلک کشیده پوشیده شده است؛ حال آنکه دشت‌ها و اراضی مسطح غالبا در نواحی شرقی استان گسترش یافته‌اند. لذا عدم توازن بین منابع آب و خاک یکی از معضلات جدی این استان می‌باشد. بدین معنی که در عرصه‌های با منابع آب کافی، منابع اراضی جهت استفاده مطلوب از آب و توسعه کشاورزی با محدودیت مواجه است که غرب استان کردستان دارای چنین ویژگی است. عکس این وضعیت در شرق استان برقرار بوده و در این محدوده دشت‌های مهم قروه- دهگلان، چهاردولی، بیجار و دیواندره قرار گرفته‌اند. این دشت‌ها دارای پتانسیل‌های قابل‌توجه منابع اراضی جهت کشاورزی فاریاب هستند؛ ولیکن به‌علت کمبود بارندگی و استیلای اقلیم نیمه‌خشک، پتانسیل منابع آب سطحی در این نواحی محدود بوده و کشاورزی یا بر پایه کشت دیم و یا استفاده از منابع آب زیرزمینی بنا شده است.

بهره‌برداری بی‌رویه از چاه‌ها برای مصارف کشاورزی در سالیان اخیر آسیب‌های جدی به منابع آب زیرزمینی استان کردستان وارد نموده است. ضمن آنکه حجم قابل توجهی از ظرفیت منابع آبی استان، جهت تامین کمبود آب سایر استان‌ها و یا تامین نیازهای توسعه آن‌ها در قالب طرح‌های انتقال آب از استان خارج گردیده است. با توجه به این موارد ضروری است تا با استفاده از رویکردی مناسب نسبت به شناسایی و بهره‌برداری بهینه از منابع آب (بالقوه و بالفعل) استان کردستان به منظور رفع کمبودها و تهدیدات آبی این استان و تأمین نیازهای فعلی و آتی آن اقدام گردد. بدین منظور لازم است تا از پتانسیل سدهای موجود در محدوده استان، به‌ویژه سدهای نی‌آباد، گاران، قوچم و سد و سامانه انتقال آب آزاد و سایر پتانسیل‌های آبی این استان و (در صورت امکان) استان‌های مجاور جهت تأمین این نیازها به نحو بهینه استفاده نمود.

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

  

 

 

 

 

  زمينه‌‌هاي فعاليت

  • برنامه‌ريزي، بهينه‌سازي و مهندسي سيستم‌هاي آبي با ديدگاه جامع و يكپارچه
  • برنامه‌ريزي، مديريت و مهندسي ارزش (آموزش، پياده‌سازي و اجرا)

         ادامه مطلب ...

   اصول

  • صداقت و رعايت اخلاق حرفه‌اي
  • پويايي، انعطاف‌پذيري و فراگيري مستمر دانش
  • مطالعه و پژوهش دقيق قبل از تصميم‌گيري و هرگونه اقدام عملي

        ادامه مطلب ...

    منشور اخلاقي و حرفه‌اي مؤسسه

  • انجام كارهاي تخصصي (به‌ويژه كارهايي كه به حل مشكلات مردم مي‌انجامد) را نعمتي بزرگ مي‌دانيم و در این زمینه همواره در تلاش براي عمل به وظيفه انساني خود هستيم.

          ادامه مطلب ...